Media na Białorusi: kierownictwo BiełaPAN w areszcie czeka na zarzuty

Flaga Białorusi
Flaga Białorusi
Fot. Unsplash

Przebywający w areszcie członkowie kierownictwa niezależnej białoruskiej agencji informacyjnej BiełaPAN spotkali się z adwokatami. 

Jak poinformował portal Naviny.by , członkowie kierownictwa BiełaPAN zatrzymani 18 sierpnia – dyrektorka i redaktorka naczelna agencji Irina Lewszina, były dyrektor Dmitrij Nowożiłow i księgowa firmy Jekaterina Bojewa – pozostaną w areszcie, dopóki nie otrzymają zarzutów.

Władze muszą podjąć decyzję o zwolnieniu aresztowanych lub zastosowaniu środka zapobiegawczego do 28 sierpnia, kiedy upłynie 10 dni od momentu ich zatrzymania. Kierownictwo BiełaPAN zostało zatrzymane pod zarzutem popełnienia przestępstwa z art. 342 („przygotowanie bądź aktywny udział w działaniach naruszających porządek publiczny”). Zgodnie z art. 108 białoruskiego znowelizowanego Kodeksu postępowania karnego może zatem przebywać w areszcie do 10 dni od momentu faktycznego zatrzymania, po czym takie osoby powinny zostać zwolnione z aresztu lub zostanie zastosowany wobec nich środek zapobiegawczy

Zatrzymania na Białorusi. Dziennikarze są zwalniani z aresztu>>

BiełaPAN jest najstarszą i jedyną niezależną agencją informacyjną na Białorusi – powstała w 1991 r. Wydaje portal informacyjny Naviny.by.

W zeszłą środę w redakcji agencji BiełaPAN, w mieszkaniach pięciu jej pracowników oraz byłego dyrektora odbyły się rewizje. Przestały też działać strony internetowe agencji, a jej serwery zostały skonfiskowane.

Zatrzymania kierownictwa BiełaPAN są częścią trwającej od miesięcy szerszej akcji władz białoruskich, podczas której doszło do rewizji w siedzibach i zatrzymań niezależnych dziennikarzy i działaczy społecznych. Więcej na ten temat czytaj tutaj>> i tutaj>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *