Słowo zaufania ważniejsze niż jabłko i dolar

Kiedy w trudnym okresie początku roku 2015 obiecano dziennikarzom regionalnym, skupionym w Stowarzyszeniu Polskich Mediów, spotkanie z wiodącymi przedstawicielami Rządu wydało się to nie do końca możliwe. I tylko ci, którzy długo znają charyzmatycznego Szefa SPM wiedzieli, że tak będzie. Kilka razy przecież udało się porozmawiając z samym Premierem i przy drugim spotkaniu z Donaldem Tuskiem, z przewidzianych na konferencję prasową 40 minut zrobiły się..trzy godziny, bo Premier stwierdził, ze od lokalnych mediów można się wiele dowiedzieć. Tym razem było inaczej i od Wicepremiera i jego trzech ministrów raczej żurnaliści się więcej dowiadywali i każdy pewnie co innego zapamiętał ja osobiście cytat z wypowiedzi Premiera Janusza Piechocińskiego – „Słowo zaufania ważniejsze niż jabłko i dolar”. Zanim to wyjaśnię trochę danych i faktów dotyczących SPM.

Stowarzyszenie Polskich Mediów jest organizacją samorządu dziennikarskiego liczącą ok. 2000 członków, która od dwunastu lat organizuje spotkania dziennikarzy z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, samorządu terytorialnego oraz gospodarczego. W ciągu roku w organizowanych przez Stowarzyszenie Polskich Mediów spotkaniach, udział bierze ponad 1500 dziennikarzy z całej Polski. Ta organizacja samorządu dziennikarskiego zorganizowała też VIII edycję Kongresu Mediów Regionalnych i Lokalnych.

Na XII edycję Noworocznego Spotkania Mediów organizowanego przez Marka Traczyka, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Polskich Mediów, dziennikarze zostali zaproszeni przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki – Janusza Piechocińskiego; Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marka Sawickiego; Ministra Pracy i Polityki Społecznej – Władysława Kosiniaka-Kamysz, oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki – Tomasza Jędrzejczaka.

Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Gospodarki, a przewodniczyli Danuta Ryszkowska-Grabowska Rzecznik Prasowy Ministra Gospodarki oraz Marek Traczyk Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polskich Mediów. W spotkaniu uczestniczyło ponad 350 osób, reprezentujących głownie świat mediów, polityki, kultury i samorządu terytorialnego oraz gospodarczego, a także zaproszeni goście, w tym ambasadorzy krajów europejskich i azjatyckich.

Podczas spotkania omawiana była aktualna sytuacja gospodarcza Polski, plany jej rozwoju, oraz zmiany w systemie prawa polskiego. Biorąc pod uwagę zainteresowanie dziennikarzy tego typu spotkaniami Marek Traczyk, Prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów, zaproponował, żeby w najbliższym czasie odbyły się kolejne spotkania z Ministrami. Wielu dziennikarzy mediów lokalnych miało przygotowane pytania, których nie zdążyli zadać. Dostaliśmy jednak porcję solidnej informacji, także w dziedzinach kontrowersyjnych na przykład ograniczeń w polskim imporcie ze wskazaniem na słynne jabłka. Usłyszeliśmy, ze mają trafiać do dalekich krajów, także orientalnych, z którymi rozmowy są trudne i wymagają zaufania, a to może zaowocować otwarciem korzystnych, nowych rynków. Oby tak było i to we wszelkich dziedzinach naszych kontaktów zagranicznych – tego można sobie życzyć po noworocznym spotkaniu SPM, które będziemy mile wspominać, z zwłaszcza tradycyjną Noworoczną Biesiadę, tym razem w Restauracji Krasnodwór w Warszawie.

Anna Piwowarska-Nasz

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *