Za miesiąc wygasa koncesja TVN Siedem. „KRRiT działa na szkodę rynku medialnego”

TVN7
TVN7
Fot. Facebook @tvn7

TVN Siedem wciąż oczekuje na koncesję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na dalsze nadawanie, obecna wygasa 25 lutego. Według nadawcy, bezczynność KRRiT „może doprowadzić do zamknięcia stacji TVN 7 w formule, która gwarantuje bezpłatny dostęp dla widzów na terenie całego kraju”.

TVN Grupa Discovery złożyła wniosek o przedłużenie koncesji TVN Siedem 23 grudnia 2020 roku. W tym czasie PiS próbował zmienić ustawę o radiofonii i telewizji („lex TVN”), zawetowaną ostatecznie przez prezydenta. Nadal pozostał jednak problem z art. 35 ustawy, który pozwala przyznawać koncesję tylko stacji z właścicielem z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tymczasem właścicielem TVN jest Polish Television Holding z siedzibą w Amsterdamie, firma kontrolowana przez amerykański koncern Discovery.

„Pomimo spełnienia wszelkich wymogów, do dzisiaj nie zapadła decyzja o rekoncesji” – czytamy w wydanym w niedzielę komunikacie nadawcy TVN Siedem. „Podobnie jak w przypadku stacji TVN24 – której odnowiono koncesję po 18 miesiącach oczekiwania, nie ma żadnych przesłanek, które uzasadniałyby tak olbrzymie opóźnienie” – podkreślono.

„Bezczynność Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) działa na szkodę rynku medialnego w Polsce, uderza w widzów oraz innych nadawców i operatorów. Działanie KRRiT może doprowadzić do zamknięcia stacji TVN7 w formule, która gwarantuje bezpłatny dostęp dla widzów na terenie całego kraju” – napisano także w oświadczeniu.

Nadawca TVN Siedem podkreśla, że prezydent Andrzej Duda, ogłaszając weto wobec ustawy lex TVN, potwierdził, iż prawo musi zapewniać ochronę praw nabytych, w tym praw do uzyskania koncesji przez podmioty, które spełniły określone warunki. „Nie ma absolutnie żadnych podstaw do kwestionowania przez KRRiT prawa TVN Discovery do nadawania w Polsce. Tak długie odwlekanie decyzji o odnowieniu koncesji wpływa destabilizująco na cały rynek medialny w Polsce” – przekonuje nadawca.

TVN złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność przewodniczącego KRRiT i na przewlekłość postępowania Rady w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN 24. Sąd nie wyznaczył jeszcze terminu posiedzenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *