Koszt biletu dla dziecka wynosi 8 zł. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.
Zajęcia poprowadzi wielokrotny Mistrz Świata w dziedzinie modelarstwa Władysław Herbuś.
Organizatorzy serdecznie zapraszają!!!
Historia latawców sięga kilkuset lat przed nasza erą, a ich ojczyzną są Chiny. Około VI w. przed naszą erą Chińczycy używali latawców w sygnalizacji wojennej podczas bitew. Wypuszczony w niebo latawiec o odpowiednim kolorze i kształcie, poruszający się w określony sposób, oznaczał konkretne rozkazy i informacje. Latawce przybierały kształty smoków malowanych na jaskrawe kolory, które siały postrach wśród wrogich wojsk. Do ich wykonania używano bambusa, papieru ryżowego i jedwabiu.
Konstruowano też gigantyczne latawce, na których próbowano wzlatywać w przestworza. Chińczycy korzystali z nich jako tymczasowych platform, wynoszących w górę obserwatora szpiegującego armię przeciwnika.
Mieszkańcy Dalekiego Wschodu puszczali latawce także na wszystkich wielkich uroczystościach.
Święto latawców obchodzone jest w Chinach 9 dnia 9 miesiąca roku. Z Chin latawce dotarły do Japonii. Japończycy także posługiwali się latawcami w celach wojskowych, na przykład w przenoszeniu ludzi do i z oblężonych miast. Słynna japońska opowieść związana z puszczaniem latawca mówi o bohaterze z XII w. samuraju Minamoto no Tametamo, który został zesłany wraz z synem na wyspę u wybrzeży Japonii. Według tej historii, Tametamo przywiązał syna do latawca i zdołał przeprawić go na ląd.
W Japonii latawiec jest ważnym symbolem. Piątego dnia piątego miesiąca każdego roku wypuszcza się tam ogromną ilość latawców dla uczczenia męskich potomków, co ma na celu dodanie tymże potomkom waleczności, płodności i wszystkiego co najlepsze.Także w Japonii powstało Rokkaku, czyli walki olbrzymich latawców.
Za pośrednictwem kupców i marynarzy latawce dotarły także do Korei, na Archipelag Malajski, przez Birmę i Indie do krajów arabskich i Afryki Północnej, aż w końcu XIV w. trafiły do Europy, a pod koniec XIX stulecia dotarły także do Ameryki i Australii.
Latawce służyły i służą do rozmaitych celów np.: do badań meteorologicznych, transmisji radiowych przy użyciu linki latawca, holowania łodzi, zdjęć z powietrza.
Rekord świata w wysokości lotu latawca należy do USA i został ustanowiony w 1919 roku. Zestaw siedmiu latawców osiągnął wysokość 9740 metrów.
W Polsce latawce także cieszą się dużym zainteresowaniem. Po raz trzynasty, dniach 17 – 22 maja w Łebie, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Latawców. Natomiast na początku października, aerokluby regionalne organizują podobne imprezy pod hasłem ,,Święto Latawca”, których finałem są ,,Latawcowe Mistrzo- stwa Polski”.
Opracowanie tekstu: Jacek Gonciarz
Źródła:
Bibliografia:
1. Małgorzata Jańczak, Magdalena Kasprzak, Historia rzeczy codziennych, Wydawnictwo MG, Warszawa, 2008
2. Dawne wynalazki, Peter James, Nick Thorpe, Świat Książki, Warszawa 1997
Netografia:
1. http:pl.wikipedia.org/wiki/Latawiec
2. http://airshowplock.pl/viewpage.php?page_id=39