Spór w KRRiT o holenderską koncesję TVN24

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Fot. https://www.gov.pl/web/krrit/dla-mediow

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki krytykuje przewodniczącego Rady Witolda Kołodziejskiego. Powodem jest zgoda na wpisanie kanału TVN24 do rejestru sieci kablowych i platform cyfrowych na podstawie holenderskiej koncesji.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż nie wydała decyzji w sprawie koncesji dla TVN24, która wygasa 26 września. Tymczasem w połowie sierpnia TVN Grupa Discovery poinformowała, że uzyskała koncesję u holenderskiego regulatora rynku, co umożliwi jej dalsze nadawanie od 27 września.

Pod koniec sierpnia przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski wysłał do operatorów telewizyjnych zgodę na wpis do rejestru programu TVN24 na koncesji holenderskiej. Więcej na ten temat czytaj tutaj>>

Teraz szef KRRiT został za swoje działania skrytykowany przez prof. Janusza Kaweckiego. – Z tą decyzją Przewodniczącego nie identyfikuję się i uważam ją za błędną. Takie stanowisko wyraziłem również na posiedzeniu KRRiT w dniu 2 września 2021 r. – powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Kawecki.

Przepisy UE

Powołała się przy tym na przepisy dotyczące wpisu do rejestru programu nadawcy ustanowionego w innym państwie członkowskim UE.- Są to art. 46a i 46b. Uważam, iż ustawodawca wprowadził te zapisy do ustawy po to, aby opisać sytuację wpisu do rejestru takich właśnie programów i sytuacji, jak obecnie procedowane w Krajowej Radzie. Należało więc przed wpisaniem do rejestru programu TVN24 najpierw sprawdzić, czy zachodzi tu sytuacja opisana w art. 46b. A tam podano jak należy postępować w sytuacji, gdy „nadawca danego programu jest ustanowiony w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej w celu obejścia przepisów obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej” – zaznaczył Kawecki.

– Jeśli wynik tego sprawdzenia będzie ten fakt potwierdzał, to należało zawiadomić Komisję Europejską oraz państwo, w którym ustanowiony jest nadawca „o zamiarze odmowy wpisu do rejestru” – podkreślił członek KRRiT w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *