Zagraniczny akcjonariusz w „Rzeczpospolitej”. Hajdarowicz: linia informacyjna gazet i stron www bez zmian

Grzegorz Hajdarowicz
Grzegorz Hajdarowicz
Grzegorz Hajdarowicz. Fot. Creative Commons Attribution 2.0 Generic/https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grzegorz_Hajdarowicz_(2).jpg

Firma Grzegorza Hajdarowicza negocjuje sprzedaż 40 proc. akcji Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, spółce Pluralis powiązanej z funduszem MDIF i belgijskim wydawcą Mediahus.

Firma KCI poinformowała, że zawarła porozumienie z holenderską spółką Pluralis dotyczącą warunków brzegowych ewentualnego zakupu przez nią w dwóch transzach pakietu akcji Gremi Media. KCI dysponuje obecnie 1,308 mln akcji Gremi Media stanowiących 75,69 proc. kapitału i 81,72 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Pluralis miałby przejąć 691,3 tys. walorów stanowiących 40 proc. kapitału zakładowego i 37,6 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

„Objęcie udziałów przez Pluralis B.V. zapewni, wraz z pełniejszą dywersyfikacją własności w Gremi Media, kompetencje i wiedzę ekspercką gwarantowaną przez głównych międzynarodowych inwestorów medialnych, umożliwiając jednocześnie obecnemu kierownictwu zachowanie kontroli operacyjnej” – napisały KCI i Pluralis we wspólnym komunikacie. Finalna umowa sprzedaży nie została jednak jeszcze zawarta.

Spółka Pluralis należy do funduszu Media Development Investment Fund (MDIF), belgijskiej firmy medialnej Mediahuis i King Baudouin Foundation. Jak podkreślono w komunikacie, będzie to druga inwestycja Pluralis w Europie Środkowej – na początku roku spółka zakupiła 34 proc. udziałów słowackiego wydawcy Petit Press. Wyliczono, że inwestorzy i partnerzy Pluralis mają udziały w spółkach z różnych sektorów, takich jak niemiecki GLS Bank, francuski holding cyfrowy Maxime Kurkdjian czy biuro rodzinne Tradicor, a także w Soros Economic Development Fund i VP Capital.

Z kolei Grzegorz Hajdarowicz, główny inwestor, stojący na czele Gremi Media podkreślił, że wybranie na inwestora Pluralis to „najlepsza oferta, z punktu widzenia długofalowej strategii”. „Wiem, że rynek był przekonany, że Rzeczpospolita zostanie przejęta przez któregoś z polskich graczy. No cóż, lubię zaskakiwać. Informacje o moim odejściu z polskich mediów okazały się nieco przedwczesne. Wciąż tu jestem i zamierzam działać. Umowa oznacza wsparcie dla Gremi, ale pakiet kontrolny Gremi pozostaje przy mnie.” – powiedział Hajdarowicz w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. „Będziemy silniejsi, bardziej odporni na wszelkie próby ataku z zewnątrz. Linia informacyjna gazet i stron www pozostaną bez zmian.” – dodał.

KCI szukało inwestora do Gremi Media od marca tego roku, a z medialnych doniesień wynika, że wcześniej z rozmów o kupnie od KCI kontrolnego pakietu akcji Gremi Media wycofała się Wirtualna Polska>> Przejęciem miały być również zainteresowane państwowe spółki Orlen i PZU>>

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *