PiS zmienia prawo. TVN24 straci koncesję?

Figura Temidy
Figura Temidy
Fot. Unsplash

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji posłów PiS może uderzyć w TVN24 i odebrać stacji koncesję na nadawanie. 

Nowelizacja ma – według wnioskodawców – uregulować przepisy dotyczące nadawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego. Jak czytamy w projekcie, celem jest „przeciwdziałanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji możliwości przejęcia kontroli nad nadawcami rtv przez dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”.

W uzasadnieniu projektu nowelizacji napisano, iż koncesja dla spółek z zagranicznym kapitałem może być udzielona, jeżeli udział kapitału zagranicznego nie przekracza 49 proc. lub siedziba znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Projekt jest wymierzony w TVN. Właścicielem polskiej spółki jest bowiem zarejestrowany w Holandii Polish Television Holding BV, który obecnie należy do amerykańskiego Discovery.

„Proponowane rozwiązanie ma zapewnić potencjalnym i aktualnym koncesjonariuszom bezpieczeństwo prawne, a jednocześnie chronić interes publiczny w dziedzinie radiofonii i telewizji oraz zagwarantować równość praw i obowiązków dla spółek polskich oraz zagranicznych. Mając na względzie obserwowane w ostatnim czasie zwiększenie zagrożeń dla interesów państwa wynikające z tzw. działań hybrydowych państw trzecich, proponowane zmiany należy uznać za konieczne” – zaznaczyli posłowie w PiS.

Przedstawicielem wnioskodawców nowelizacji jest poseł PiS Marek Suski, w obecnej kadencji szef rady programowej Polskiego Radia.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal bada sprawę wniosku o przedłużenie satelitarnej koncesji TVN24 oraz naziemnej koncesji TVN Siedem. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>