Sąd uznał skargę RPO i wstrzymał decyzję prezesa UOKiK o przejęciu Polska Press przez Grupę Orlen.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało w poniedziałek, że sąd Sąd Okręgowy w Warszawie (XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) wstrzymał zgodę prezesa UOKiK na kupno wydawnictwa Polska Press Grupa przez Grupę Orlen.
W poniedziałek nie były jeszcze znane szczegóły pisma w tej sprawie, RPO miał się dowiedzieć o decyzji telefonicznie. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oświadczył wtedy, że nie otrzymał żadnej informacji z UOKiK ws. wstrzymania przejęcia Polska Press i zaznaczył, że jest „zdumiony, że to Pan Adam Bodnar ogłasza rzekome postanowienie sądu, powołując się na jakąś rozmowę telefoniczną”.
Nie otrzymaliśmy żadnej informacji z sądu na temat Polska Press. Jestem zdumiony, że to Pan Adam Bodnar ogłasza rzekome postanowienie sądu, powołując się na jakąś rozmowę telefoniczną. Zdziwiłoby nas, gdyby sąd zdecydował się podjąć taką decyzję, nie mając kompletu dokumentów.
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) April 12, 2021
We wtorek sąd wydał oficjalny komunikat, w którym zaznaczono: „XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2021 r. wydanym w sprawie o sygn. akt XVII Amo 1/21 na podstawie art. 47930 § 1 k.p.c. wstrzymał wykonanie decyzji Prezesa UOKiK z dnia 5 lutego 2021 r. wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen SA w Płocku kontroli nad Polska Press Spółką z o.o. w Warszawie”.
Daniel Obajtek skomentował również to oświadczenie, zaznaczając, że „PKN Orlen wykorzysta wszystkie dostępne środki w celu ochrony swoich praw”.
Nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania @PKN_ORLEN w wykonywaniu praw z nabytych udziałów. Transakcja zakupu Polska Press została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, po uzyskaniu ostatecznej decyzji Prezesa UOKiK (1/2)
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) April 13, 2021
Nadal nie dysponujemy treścią postanowienia sądu zatem opieramy się wyłącznie na medialnych doniesieniach o rzekomej rozmowie telefonicznej Rzecznika A. Bodnara z sądem. PKN Orlen wykorzysta wszystkie dostępne środki w celu ochrony swoich praw (2/2)
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) April 13, 2021
Orlen chce odrzucenia wniosku RPO o wstrzymanie przejęcia Polska Press
Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen w lutym 2021 r. Miesiąc później Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji prezesa UOKiK i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.
PKN Orlen w stanowisku przekazanym do sądu wystąpił o odrzucenie, jako niedopuszczalnego, wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania transakcji zakupu Polska Press lub ewentualnie jego oddalenie.
„Wstrzymanie wykonalności rozstrzygnięć prezesa UOKiK (…) może dotyczyć tylko i wyłącznie decyzji wykonalnych przed ich uprawomocnieniem. Taka wykonalność może wynikać albo z faktu nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, albo z przepisu ustawy. Regułą jest jednak to, że decyzje prezesa UOKiK stają się wykonalne dopiero po wyczerpaniu sądowego trybu odwoławczego” – napisano w tym stanowisku, którego odpis trafił do Biura RPO.
Jak wskazywał PKN Orlen, decyzja prezesa UOKiK nie była opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności i ulegała realizacji z chwilą jej wydania. „Także ewentualne wstrzymanie wykonalności takiej decyzji byłoby konstrukcyjnie wadliwe i niedopuszczalne (…). Nadal zgłaszający przedsiębiorca byłby władny do sfinalizowania zgłaszanej transakcji” – zaznaczono.
Ponadto, we wniosku poza wstrzymaniem wykonalności decyzji jest mowa o zakazie wykonywania przez Orlen praw udziałowych w Polska Press, co – zdaniem PKN Orlen – nie ma oparcia w przepisach.
Komentarze