Jest decyzja KRRiT. TVN24 będzie nadawać na polskiej koncesji

TVN24

TVN24

Po 19 miesiącach Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o przedłużeniu koncesji dla TVN24. Jednocześnie w osobnej uchwale stwierdzono, że nadawca nie powinien otrzymać koncesji. 

Za przedłużeniem koncesji podczas środowego posiedzenia głosowało czworo członków KRRiT : przewodniczący Witold Kołodziejski, wiceprzewodnicząca Teresa Bochwic, Elżbieta Więcławska-Sauk i Andrzej Sabatowski. Przeciw był Janusz Kawecki.

Tak Teresa Bochwic skomentowała przyznanie koncesji TV24.

W kolejnym wpisie dodała, że uzupełnieniem decyzji jest „uchwała z prawnymi zobowiązaniami”. Czytamy w niej, że „w jej ocenie (KRRiT-red.), w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa, nie jest uprawnionym do uzyskania koncesji” podmiot z siedzibą w Polsce, w którym udział kapitałowy podmiotu dominującego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przekracza 49 proc.

Z godnie z uchwałą, przewodniczący Krajowej Rady ma wezwać koncesjonariuszy, którzy są zależni od podmiotów z EOG, a jednocześnie zależą od podmiotów spoza EOG, do dostosowania struktury właścicielskiej do ustawy o radiofonii i telewizji. Ponadto, ma się również zwrócić do premiera „z wnioskiem o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu uporządkowanie regulacji prawnych” w tym zakresie.

TVN Grupa Discovery po przyznaniu przez KRRiT TVN 24 koncesji podkreśliła, że „zawsze spełniała wszystkie wymogi określone w ustawie o radiofonii i telewizji”, a odwlekanie przyznania koncesji było bezzasadne. Z kolei, zdaniem TVN-u, uchwała KRRiT pomija proces legislacyjny  oraz obchodzi zapowiadane przez Prezydenta RP weto.

„Koncesja dla TVN 24 jest, ale uchwała przyjęta przez Krajową radę posłuży do dalszego szantażowania stacji i presji na nią” – skomentował natomiast uchwałę na Twitterze Tomasz Lis, redaktor naczelny „Newsweeka”.

Jeszcze w sierpniu TVN uzyskał koncesję dla TVN 24 w Holandii, która miała zostać wykorzystana, gdyby KRRiT nie wydała decyzji o przedłużeniu polskiej koncesji do 26 września.